Do formy s kettlebellem

Kettlebell představuje oblíbenou pomůcku pro různé druhy tréninku. Naleznete jej jako standardní výbavu téměř každé posilovny. Můžete si jej však pořídit i pro domácí cvičení. Patří mezi univerzální cvičební pomůcky, neboť je vhodný pro téměř všechny druhy tréninku.

Co je kettlebell?

Je to posilovací pomůcka, která svým tvarem připomíná kouli opatřenou madlem. Oproti kouli má však ploché dno. Ve své podstatě je to vlastně jednoruční činka.

Možnosti využití

Kettlebell můžete použít pro silový, dynamický nebo kondiční trénink. Své využití však nachází také jako pomůcka určená pro rehabilitaci. Využijete jej jako cvičební pomůcku jednoruční, můžete s ním však provádět také cviky obouruč.

Výhody jeho používání

 • Použijete jej pro různé druhy tréninku – silový, kondiční nebo dynamický.
 • Cvičení s ním podporuje lepší koordinaci pohybů.
 • Posiluje přirozenou stabilitu těla.
 • Budete-li pravidelně kettlebell používat, dostanete se do dobré kondice.
 • Kromě posilování svalů napomáhá zlepšovat motoriku a koordinaci.
 • Posiluje kardiovaskulární systém.
 • Je šikovným pomocníkem při nápravách chybných pohybových vzorů.
 • Eliminuje výskyt nepříjemných bolestí v oblasti zad a to díky tomu, že zpevňuje jádro těla.
 • Trénink si můžete sestavit pouze s malým počten cviků, přesto bude dokonale účinný.
 • Pro cvičení jej mohou využívat jak muž, tak i ženy, kterým nahradí činky pro ženy.
 • Je dokonale skladný, nezabere mnoho místa a můžete jej klidně uložit třeba do skříně.

Kettlebell nebo činky na posilování, jaké výhody nabízejí?

Zvažujete-li nákup, musíte si uvědomit, zda chcete posílit tělo komplexně, nebo se budete zaměřovat pouze na jeho konkrétní části.


Cvičení s kettlebellem – podporuje udržování rovnováhy a díky tomu během cvičení zapojíte více svalů. Také si lépe zpevníte střed těla. Oproti činkám nabízí větší rozsah pohybu.

Cvičení s činkami – během něj dochází k posilování pouze konkrétní skupiny svalů. Tím se snáze zaměříte na zvýšení jejich síly.

Na co se zaměřit při výběru kettlebellu?

Mezi nejdůležitější hlediska patří hmotnost. Svoji roli však hraje i materiál a zpracování madla.

Výběr hmotnosti

Jako začátečník volte kettlebelly s nižší hmotností. Díky tomu si zvyknete na jejich používání a nebudete přetěžovat svaly. Berte ohled nejen na fyzickou kondici, ale i pohlaví. Pokud patříte mezi pokročilejší uživatele, pak volte kettlebelly střední hmotnosti. Nejtěžší kettlebelly jsou vhodnou volbou pro sportovce, kteří mají dostatek zkušeností.

Výběr materiálu

Na výběr máte kettlebell železný, gumový nebo plastový. V posilovnách se většinou objevují kettlebelly železné. Pro domácí cvičení volte plastové nebo gumové.

Výběr madla

Madlo představuje velmi důležitou součást kettlebellu. Ovlivňuje totiž cvičební komfort i efektivitu jednotlivých cviků. Důležitý je jeho průměr. Na ten má vliv hmotnost kettlebellu. Svoji roli hraje i druh povrchu. Madlo vyrobené z plastu může klouzat. Stabilitu poskytuje madlo vyrobené z litiny, které je navíc odolnější.

Publikováno: 17. 02. 2024

Kategorie: Zdraví

Autor: Simona Dušková