Poznáváte příznaky koronaviru?

Příznaky Koronaviru

Horečka a zimnice

Horečka a zimnice často jdou ruku v ruce. Zatímco horečka značí zvýšenou tělesnou teplotu, zimnice je vlastně obranný mechanismus těla, který se snaží tuto teplotu ještě zvýšit. Projevuje se třesavkou, pocitem chladu a husí kůží. Horečka sama o sobě není nemoc, ale spíše příznak, že se vaše tělo brání infekci nebo jinému onemocnění. Mezi nejčastější příčiny horečky patří virové a bakteriální infekce, zánětlivá onemocnění a některé léky. Pokud je vaše horečka doprovázena znepokojivými příznaky, jako jsou silné bolesti hlavy, ztuhlost šíje, potíže s dýcháním nebo vyrážka, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Kašel a bolest v krku

Kašel a bolest v krku často jdou ruku v ruce, a to doslova. Oba příznaky můžou znepříjemnit běžný den a zkomplikovat nám život. Zatímco kašel je obranný mechanismus těla, který se snaží zbavit dýchací cesty dráždivých látek, bolest v krku signalizuje zánět, podráždění nebo infekci.

Příčinou kašle a bolesti v krku může být celá řada faktorů, od běžného nachlazení přes chřipku až po alergie. V některých případech se může jednat i o příznak vážnějšího onemocnění.

Pokud vás trápí kašel a bolest v krku, je důležité dodržovat pitný režim a dopřát si dostatek odpočinku. Úlevu můžou přinést i volně prodejné léky, jako jsou pastilky na krk, spreje do krku nebo léky na tlumení bolesti. V případě, že příznaky neustupují, zhoršují se nebo se objeví další komplikace, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Únava a bolest svalů

Únava a bolest svalů patří mezi nejčastější fyzické potíže, které nás v běžném životě potkávají. Můžou být způsobeny celou řadou faktorů, od nadměrné fyzické aktivity, přes stres a nedostatek spánku, až po virová onemocnění.

Pokud vás trápí svalová únava po cvičení, je to většinou známka toho, že vaše svaly byly přetížené a potřebují čas na regeneraci. Dopřejte si dostatek odpočinku, pijte dostatek tekutin a zkuste lehké protažení.

Bolest svalů, která se objevuje bez zjevné příčiny, nebo trvá déle než pár dní, by ale mohla signalizovat vážnější problém. V takovém případě je vždy lepší se poradit s lékařem.

Ztráta chuti a čichu

Ztráta čichu a chuti, odborně nazývaná anosmie a ageuzie, může být velmi nepříjemným a znepokojivým příznakem. Často se objevuje u virových infekcí dýchacích cest, jako je nachlazení nebo chřipka. Většinou je dočasná a čich i chuť se po odeznění nemoci vrací k normálu. Někdy ale může být ztráta čichu a chuti trvalejší, například po úrazu hlavy nebo jako následek některých neurologických onemocnění.

Pokud se u vás objeví ztráta čichu a chuti, je důležité navštívit lékaře, aby určil příčinu a doporučil vhodnou léčbu. V některých případech může pomoci výplach nosu slanou vodou, užívání nosních kapek nebo kortikosteroidů. Důležitá je také trpělivost, protože obnova čichu a chuti může trvat i několik týdnů až měsíců.

Obtížné dýchání

Obtížné dýchání, odborně nazývané dušnost neboli dyspnoe, je nepříjemný pocit nedostatku vzduchu. Projevuje se zrychleným a/nebo prohloubeným dýcháním, může být doprovázeno sípáním, pískáním na hrudi nebo kašlem. Příčin dušnosti je celá řada, od banálních, jako je fyzická námaha nebo stres, až po závažné stavy, jako jsou onemocnění srdce a plic, alergické reakce nebo panická ataka.

Pokud se u vás objeví dušnost, je důležité zachovat klid a pokusit se dýchat pomalu a zhluboka. Uvolněte těsné oblečení a zajistěte si dostatek čerstvého vzduchu. Pokud dušnost neustupuje nebo se zhoršuje, případně je doprovázena dalšími příznaky, jako je bolest na hrudi, zmodrání rtů nebo nevolnost, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Bolest hlavy a závratě

Bolest hlavy patří mezi nejčastější zdravotní obtíže a může mít mnoho příčin. Někdy se bolest hlavy objevuje společně se závratí, což může být příznakem banálního problému, ale i závažnějšího onemocnění.

Pokud vás trápí bolest hlavy a závratě, je důležité zhodnotit další doprovodné příznaky. Mezi varovné signály patří například vysoká horečka, ztuhlost šíje, poruchy vidění, ztráta rovnováhy nebo slabost končetin. V těchto případech je nutné neodkladně vyhledat lékařskou pomoc.

V mnoha případech je však bolest hlavy a závratě způsobena méně závažnými příčinami, jako je migréna, napětí, dehydratace, nízký krevní tlak nebo únava. V takových případech obvykle pomůže klidový režim, dostatek tekutin a volně prodejné léky proti bolesti. Pokud se však vaše potíže zhoršují nebo přetrvávají déle než několik dní, je vhodné navštívit lékaře, který vyloučí závažnější příčiny a doporučí vhodnou léčbu.

Nevolnost, zvracení, průjem

Nevolnost, zvracení a průjem – to je trojice, která dokáže znepříjemnit den úplně každému. Často se objevují společně a signalizují, že s vaším tělem není něco v pořádku. Příčin může být celá řada – od banální virózy nebo otravy jídlem až po závažnější onemocnění.

V případě, že vás trápí pouze mírné potíže, které do dvou dnů odezní, si obvykle vystačíte s domácí léčbou. Důležitý je především klid, dostatek tekutin a lehká strava. Vhodné jsou například suchary, rýže, banány nebo vařená mrkev.

Pokud se ale váš stav nezlepšuje, potíže se naopak zhoršují nebo se objeví další příznaky jako horečka, bolesti břicha nebo krev ve stolici, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Kdy vyhledat lékaře

Pokud se u vás objeví příznaky, které vás znepokojují, nebo pokud se vaše příznaky zhoršují či nezmizí po pár dnech domácí léčby, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Neodkládejte návštěvu lékaře, pokud máte potíže s dýcháním, silnou bolest, vysokou horečku, ztuhlost šíje, zmatenost, silné krvácení nebo jiné závažné příznaky.

Pamatujte, že včasná diagnóza a léčba mohou výrazně ovlivnit průběh a výsledek mnoha onemocnění. Lékař vám může poskytnout odborné rady, diagnostikovat váš stav a doporučit nejvhodnější léčbu.

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: Zdraví

Autor: Dana Kubová

Tagy: příznaky koronaviru | zdraví