Santa Claus: Americký Ježíšek, který rozdává radost a dárky

Santa Claus

Úvod:

Většina lidí na světě zná Santa Clause jako dárcovskou postavu, která nosí dárky v rozmanitých podobách a barevných balíčcích. Nicméně, pro mnoho Američanů je Santa Clause více než jen postava spojená s Vánoci. Je to kultovní symbol americké kultury, který si oblíbili lidé všech generací a vyznání. Může být moderním equivalentem tradičního Ježíška, ale má své specifické charakteristiky a legendy spojené s jeho působením. Ať už se jedná o jeho "seznam hodných a zlobivých" nebo jeho slavný "hohoho", Santa Claus přináší radost a naději všem dětem i dospělým po celém světě.

Původ Santa Clause

Pokud hledáte původ Santa Clause, měli byste vědět že toto téma je velmi diskutované. Existuje několik teorií a příběhů o tom, jak tento postava vznikla.

Jedna z nejznámějších teorií tvrdí, že Santa Claus má své kořeny v legendách o svatém Mikuláši, který žil na území dnešní Turecké republiky. Tyto legendy se rozšířily po celé Evropě a postupně se vyvíjely různé varianty této postavy.

V 19. století, kdy se americká kultura začala formovat, začal být Santa Claus známý jako tlustý muž s bílými vousy a červenou sukni. Tuto podobu mu dala především reklamní kampaň společnosti Coca-Cola v roce 1931.

Dnes je Santa Claus jednou z nejoblíbenějších postav amerického vánočního folkloru a symbolizuje radostné a přátelské Vánoce plné darů pro celou rodinu.

Charakteristika Santa Clause

Charakteristika Santa Clause:

Santa Claus je americká verze tradičního ježíška, který přináší dárky na Vánoce. Tento legendární postava je obvykle zobrazován jako starší muž s bílým plnovousem a červenou oblečením. Santa Claus se většinou považuje za šťastné stvoření - vtipné a laskavé, což ho činí oblíbeným u dětí i dospělých.

Podle legendy, každoročně v noci Vánoc, Santa Claus putuje po celém světě na saních tažených sobi, aby nosil dárky pro dobré chlapce a holky. Tyto dárky jsou obvykle umístěny pod vánoční stromek nebo v polštářkovém pouzdru u postele.

Santa Claus je kladný hrdina mnoha filmů, televizních pořadů a knih pro děti. Jeho ikonický obraz byl také použit ve velkém množství reklam a marketingových kampaní během vánoční sezóny.

Tradice spojené s Santa Clausem v USA

Vánoční období v USA je velice zajímavé, zejména pokud jde o tradice spojené s Santa Clausem, americkou verzí Ježíška. Pod tímto jménem se ukrývá starý muž s bílými vousy a červeným oblekem, který si oblékají milióny lidí po celém světě. V Americe je takový Santa Claus neodmyslitelnou součásti vánočních oslav, a to jak pro děti, tak i pro dospělé. Jaké jsou ale tyto tradice a jak se vlastně Santa Claus v USA objevil? To všechno se dozvíte v následujícím textu!

Santa Claus v populární kultuře

Santa Claus je ikonou americké vánoční tradice a těší se obrovské popularitě po celém světě. Stal se součástí populární kultury a objevil se v mnoha filmech, knihách, písničkách a televizních show. Jeho image se postupně vyvíjela od starověkých legend o Svatém Mikulášovi k dnešnímu modernímu Santa Clausovi.

V populární kultuře Santa Claus obvykle figuruje jako roztomilý starší muž s bílými vousy, který nosí červený kabát s kožešinou, bílé rukavice a čepici s bílým kožešinovým lemem. Je spojován s dary, radostí a štědrostí. V mnoha případech je zobrazen jako statečný hrdina nebo nezbytná postava pro úspěšné vánoční oslavy.

Santa Claus se také objevuje v reklamách na produkty určené pro vánoční sezónu. Pro mnoho Američanů je jeho přítomnost jedním z hlavních symbolů Vánoc a podstatnou součástí jejich tradičního stavu.

Rozdíly mezi Santa Clausem a Ježíškem

Rozdíly mezi Santa Clausem a Ježíškem jsou značné a odrážejí kulturní rozdíly mezi Amerikou a Českem. Zatímco Santa Claus je v Americe hlavním symbolem Vánoc, v Česku je nezbytným prvkem Ježíšek. Santa Claus má svůj původ v křesťanské tradici, ale byl komercializován v 19. století v Americe jako tlustý muž s bílými vousy, který nosil červený kabát a rozdával dárky dětem na Vánoce.

Na druhé straně, Ježíšek je vnímán jako dítě Krista, které přináší radostné zprávy o narození Spasitele. Když lidé myslí na Ježíška, obvykle si představují anděla s křídly doručujícím dary do domu.

Zatímco Santa Claus se soustředí na darování hraček a sladkostí pro malé děti, Ježíšek nabízí více symbolických darů, jako jsou biblické knihy nebo symbolické talismany s náboženským obsahem.

Další rozdíl mezi těmito dvěma postavami spočívá také ve způsobu jejich prezentace během svátků. Santa Claus se objevuje v mnoha reklamách a dárcovských kampaních, zatímco Ježíšek je vnímán jako soukromý útvar, který by měl být respektován jako osobní vztah mezi Bohem a člověkem.

Je tedy jasné, že rozdíly mezi Santa Clausem a Ježíškem jsou hluboké a odrážejí kulturní rozdíly mezi Amerikou a Českem. Přestože se oba stali oblíbenými postavami Vánoc, mají každý svůj originální charakter a způsob strávení svátků.

Závěr: Santa Claus - Tento populární americký symbol Vánoc má kořeny v evropské tradici a odlišuje se od klasického obrazu Ježíška. Přesto se stal neodmyslitelnou součástí vánočních oslav po celém světě a je spojován s dary, radostí a nadějí.

Publikováno: 27. 05. 2023

Kategorie: zábava

Autor: Simona Dušková

Tagy: santa claus | americká verze ježíška