Seznam svátků 2022: Kalendář svátků a volných dnů pro rok 2022

Svátky 2022

Seznam státních svátků v České republice pro rok 2022.

V roce 2022 má Česká republika celkem 13 státních svátků. Patří mezi ně například Nový rok (1. ledna), Velikonoční pondělí (18. dubna), Den osvobození od fašismu (8. května), Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (5. července) nebo Den vzniku samostatného československého státu (28. října). Dalšími významnými svátky jsou Den boje za svobodu a demokracii (17. listopadu) a Štědrý den (24. prosince). Tyto svátky slaví občané České republiky jako dny volna od práce a příležitosti k tradičním oslavám s rodinou a přáteli.

Tradiční české svátky a jejich význam.

Tradiční české svátky jsou důležitou součástí kulturního dědictví České republiky. Mezi nejznámější patří například Velikonoce, které symbolizují obnovu života a radost z jara. Dalším významným svátkem je Vánoce, spojené s rodinnou pohodou a tradicemi. Na Den svatého Václava si připomínáme památku tohoto českého patrona a ochránce zemědělců. Svátek 1. máje, známý jako Svátek práce, slaví se jako den odpočinku a solidarity pracujících. Důležitým tradičním svátkem je také Den vzniku samostatného československého státu 28. října, kdy si připomínáme vznik naší republiky v roce 1918.

Mezinárodní svátky a jejich oslavy v Česku.

Mezinárodní svátky mají v Česku stále větší popularitu. Například Den žen 8. března je oslavován různými akcemi a speciálními nabídkami po celé zemi. Dalším oblíbeným mezinárodním svátkem je Halloween 31. října, který se stále více dostává do povědomí české veřejnosti a mnoho lidí si ho začíná užívat s dětmi nebo na tematických večírcích. V poslední době také roste zájem o Black Friday, který připadá na konec listopadu a je spojen s velkými slevami a nákupy. Tyto mezinárodní svátky se staly nedílnou součástí kalendáře událostí v Česku.

Svátky spojené s různými náboženstvími a jejich datumy v roce 2022.

V roce 2022 se budou v České republice slavit svátky spojené s různými náboženstvími. Například Velikonoce, které připadají na neděli 17. dubna a pondělí 18. dubna. Dalším významným svátkem je Vánoce, které budou oslavovány v sobotu 24. prosince a neděli 25. prosince. Židovský Pesach začne ve středu 20. dubna a potrvá až do středy 27. dubna. Muslimský svátek Eid al-Fitr bude slaven ve čtvrtek 2. června a trvá jeden den. Hindský Diwali, festival světel, připadne na pátek 21. října.

Moderní a netradiční svátky populární v Česku.

V Česku se stále více populární stávají netradiční svátky, jako například Den sester, který se slaví 8. března a je zaměřen na oslavu vztahů mezi sestrami. Dalším oblíbeným moderním svátkem je Den studentů, který připadá na 17. listopad a připomíná studentské hnutí za svobodu a demokracii v roce 1989. V poslední době získává na popularitě také Black Friday, americký obchodní svátek, který se slaví den po Dnu díkuvzdání a je spojen s velkými slevami a nákupy.

Publikováno: 10. 03. 2024

Kategorie: Ostatní

Autor: Simona Dušková

Tagy: svátky 2022 | seznam svátků v roce 2022