Trvalý pobyt je pro cizince výhodný, seznamte se s těmi největšími benefity 

Jste v České republice na základě pracovního víza a zvažujete žádost o trvalý pobyt? Takové myšlenky jsou určitě na místě, vlastnictví trvalého pobytu totiž přináší řadu výhod.

Trvalý pobyt cizinců je běh na delší trať. Pro to, abyste si mohli podat žádost je třeba splnit několik podmínek. Například je nutné nepřetržitě pobývat na území Česka alespoň 5 let, případně 2 roky, pokud rodinný příslušník cizince již v Česku trvalý pobyt má.

Zdroj: pixabay

Potom se roztáčí administrativní kolotoč. Ten sice díky digitalizaci jede rychleji a rychleji, přesto může potenciálního žadatele odradit. Tak by to ovšem být nemělo, neboť z trvalého pobytu plyne pro cizince řada benefitů.

Volný vstup na trh práce a konec čekání ve frontě na OAMP

Cizinci s trvalým pobytem v Česku má na trhu práce úplně stejné postavení jako český občan, mají stejná práva a povinnosti. V případě ztráty zaměstnání má cizinec samozřejmě nárok na to, aby se přihlásil do evidence žadatelů o práci na Úřadu práce.

Od toho momentu je za něj hrazeno i zdravotní pojištění a ÚP mu aktivně pomáhá s hledáním nového zaměstnání. Díky volnému přístupu na trh práce nejsou žádosti cizinců o práci nijak omezeny, pokud projeví zájem o konkrétní pozici, mohou ihned reagovat.

Při změně zaměstnání již také není nutné žádat o schválení MV ČR prostřednictvím pověřených pracovišť OAMP. Cizinci s trvalým pobytovým oprávněním mohou v Česku bez problémů také založit vlastní podnikání.

Příspěvky na děti či bydlení jsou dostupnější

Na dávky státní sociální podpory jako je rodičovská, příspěvky na děti, na bydlení či pohřebné, mají nárok pouze občané ČR a cizinci s trvalým pobytem v zemi. Pokud má tedy cizinec trvalý pobyt a splňuje základní kritéria pro získání určité dávky, například maximální výši příjmu či osvědčení o místu pobytu (nájemní smlouva), může stejně jako občan Česka zažádat o dávku, postup je stejný jako pro občany ČR. 

Zdroj: pixabay

Stejný přístup ke vzdělání jako občan ČR

Cizinci s trvalým pobytem v Česku mají stejný přístup ke vzdělání jako občané Česka, a to na všech úrovních. Děti cizinců mohou navštěvovat státní mateřské školky, poté musí absolvovat základní vzdělání.

S trvalým pobytem pak můžete do 26 let zdarma studovat i vysokou školu, platí to ovšem jen na české programy. Většina vysokých škol nabízí také programy v angličtině, ty jsou však zpoplatněny, a to jak pro občany ČR, tak pro cizince.

Poslední krok k žádosti o občanství v Česku

Ačkoliv se trvalý pobyt od občanství v mnohém neliší, alespoň co se postavení na trhu práce týká, existují věci, na které trvalý pobyt nestačí. Tím je třeba možnost podílet se na politickém dění, pouze s českým občanstvím je možné například volit. Trvalý pobyt je ovšem poslední krok k podání žádosti o české občanství. Chcete vědět víc? Obraťte se na agenturu IRS Czech.

Publikováno: 29. 07. 2024

Kategorie: ostatní

Autor: René Horák